Épületgépész tervezés

• Fűtési/hűtési rendszerek tervezése • Szellőzési rendszerek tervezése • Gázellátási tervek készítése • Víz és csatorna rendszerek tervezése

Fűtési rendszerek tervezése

A fűtés terv készítésének egyik indoka, hogy a napjainkban alkalmazható fűtési rendszerek egyre bonyolultabbá válnak, a fűtési rendszer tervezésével lehet igazán a beruházási költségek optimalizálása mellett minél jobb energiahatékonyságú rendszereket létrehozni.

Épületgépész mérnökirodám vállalja, családi-, társasházak, iroda-, raktárépületek, ipari létesítmények, oktatási intézmények és egyéb épületek fűtési rendszerének tervezését az épület hőszükséglet számításától, a lehetséges fűtési rendszerek energetikai és megtérülési összehasonlító számításain keresztül, a kivitelezési szintű tervdokumentáció elkészítéséig.

Hőtermelő fajták

Gázkazán
         Zárt égésterű, kondenzációs kazán
Hőszivattyúk
         levegő/levegő
         levegő/víz
         szondás (folyadék/víz)
         kutas (víz/víz)
Szilárd tüzelésű kazán
Elektromos rendszerek

Zárt égésterű, kondenzációs gázkazán

A kondenzációs készülék hasonlít egy „turbós” kazánra, de mivel ez a készülék az égés során keletkező, az égéstermékben lévő vízgőz energiatartalmát is hasznosítani tudja, még jobb hatásfokkal tud hőenergiát előállítani. Ez a gyakorlatban akár 11% többletet is jelenthet. A kondenzációs készülékek fő ismérve, hogy alacsony hőmérsékletű fűtési rendszereken tudnak hatékonyan működni, mint padló- vagy falfűtés. Radiátorok alkalmazása esetén kellően nagyra méretezett felületekkel lehet elérni, hogy alacsony vízhőmérséklet esetén is megfelelő teljesítményt tudjon leadni a fűtőtest. A kondenzációs kazánnak is általában saját égéstermék elvezető/friss levegő beszívó rendszere van, de van olyan megoldás is, amikor a meglévő kéményjáratot, benne egy saját béléscsővel használjuk fel illetve eleve kondenzációt elviselő épített kéményt alkalmazunk.

Hőszivattyúk

A hőszivattyú a környezetből – talajból, vízből, levegőből – kinyert hőt hasznosítja. Több típusa létezik, aszerint különböztetjük meg őket, hogy honnan nyerik a hőt. A talaj-kollektoros vagy talajszondás rendszer a földből vonja el a hőt, a vizes hőszivattyú tóból, folyóból vagy fúrt kutas talajvízből, a levegős hőszivattyú pedig a levegőből hőtartalmát hasznosítja. Az elvont energiát mindhárom típus egy közvetítő közegnek, általában a fűtési rendszer vizének adja át. Vannak berendezések, melyek fűteni és hűteni is tudnak. Hatékonyságuk akkor a legmagasabb, ha alacsony előremenő hőmérsékletet kell előállítaniuk. Ez a kazánoknál alacsonyabb hőmérsékletet főleg sugárzó fűtések, fal-, mennyezet- és padlófűtésen alkalmazását követeli meg.

Szilárd tüzelésű kazán

Ez a kazán egy olyan berendezés, amely különféle tüzelőanyagok – fa, szén, briket, pellet, stb. – elégetésével termel hőt és adja át ezt egy másik közeg (víz) segítségével a fűtendő térnek. Maga a készülék, kialakításából fakadóan, általában az épület alárendelt helyiségében kap helyet. További segédberendezések (pl. szivattyú) segítségével gondoskodik a fűtés, illetve a melegvíz-ellátásról. A szilárd tüzelésű kazán nem egyértelműen jelent kisebb fűtési költséget, mint egy jól megtervezett és kivitelezett gázos fűtési rendszer.

A szilárd tüzelésű kazánok is gondoskodhatnak egy épület központi fűtéséről, megfelelő gépészeti tervezéssel szinte hasonló komfortfokozatot érhetünk el, mint a gázkazánokkal. A modern berendezéseket nem kell őrizni, mint régen. Maga az égés elektronikus szabályzással biztosított az egyenletes égés- és hőmérsékletért. A normál fatüzelésű kazánban (ahogy a kandallóban vagy cserépkályhában is) a tűztérben zajlik le az égés, ventilátor nélkül. A faelgázosító kazánban szabályozott körülmények között történik az égés, egy ventilátor adagolja a szükséges levegőt aszerint, hogy milyen üzemben vagyunk és mennyi az előremenő vízhőmérséklet-igény. Két tűzterük van, az elsődleges és a másodlagos égésnek köszönhetően hatásfokuk magas és kevésbé környezetszennyező. A faelgázosító kazánban kb. kétszer annyi ideig ég a fa, mint a hagyományos kazánban, ezért a tüzelőanyag felhasználás (a hagyományoshoz képest) akár a fele is lehet.

Elektromos rendszerek

Ahogy a technika fejlődik, az elektromos árammal működő fűtési rendszerek úgy lesznek egyre gazdaságosabbak és olcsóbbak. Ha rendelkezésre áll megfelelő zöld-áramtarifa. A burkolat, esetleg vakolat alá szerelhető fűtőpanel minimális energiafelhasználással (néhány 100 watt) is működhet. Az infra-panel olyan elektromos árammal működő fűtőtest, amely a hőenergiát az infra tartományban sugározza és azok csak a tárgyakon, szerkezeteken fejtenek ki „érezhető” hőt. A vékony fűtőtestet általában a mennyezetre vagy falra szerelik. Elektromos árammal táplálhatunk még „olaj-radiátort” (olaj a közvetítő közeg), hősugárzót, de tudnunk kell, hogy ezek a készülékek egy-egy helyiség fűtésre, temperálásra alkalmasak. Annak ellenére, hogy hatásfokuk közel 100 százalékos, működtetési költségük mégis magasabb lehet, mint egy más energiahordozót használó központi fűtésnek.

Hőveszteség, hőszükséglet számítás

A hőveszteség és a hőszükséglet ugyanazt az épületenergetikai mérőszámot takarja (egy adott ingatlan esetében az értékük azonos), csak eltérő logikai közelítéssel, melyet az alábbiakban mutatunk be.

A hőszükséglet számítás annak az energiaáramnak (teljesítménynek) a meghatározása, amely az adott éghajlati területen várható leghidegebb időjárási feltételek mellett az elvárt belső hőmérséklet kielégítő biztonságú fenntartásához szükséges és elégséges. A számítást -11 és -15 ºC közötti külső hőmérsékletet és 20-24 ºC-os belső hőmérsékletet feltételezve kell elvégezni. A pontos érték az adott éghajlati területhez, és a helyiség funkciójához igazodik.

Az épület hővesztesége és kiszámítása

A hőveszteség az épületből/szobából a környezetbe távozó energiaáram. A hidegebb tér irányába történő hőáramlás transzmissziós (sugárzásos), kondukciós (vezetéses) és konvekciós (hőáramlásos) úton történhet. Az elvesztett hő egy részének pótlását a belső nyereségek (háztartási eszközök, világítás), más részét a fűtés fedezi. A passzívházak úgy vannak megtervezve, hogy a használat közbeni nyereségáramok éppen fedezzék a hőveszteséget, így ne legyen szükség hagyományos fűtési rendszer kiépítésére.

Mitől függ? Egy épület hővesztesége a határoló felületek nagyságától (m²), a határoló felületek hőátbocsátási tényezőjétől (hőszigeteltségétől), valamint a külső és belső hőmérsékletek különbségétől (ºC) függ. A hőveszteséget sem a radiátor-, sem a kazán-, sem a termosztát típusa nem befolyásolja, kizárólag az épületszerkezetek és a külső-belső hőfokok közötti különbség határozza meg. A kazán illetve radiátor méretezés azon pillanatnyi hőveszteség alapján történik, ami a leghidegebb téli napok külső hőmérsékletének fennállásakor jelentkezik.

Külső hőmérsékletek a számításban

Magyarország három területre van osztva méretezési külső hőmérséklet szempontjából, északról dél felé: -15, -13, -11 ºC-os. Az itt látható térképen megtekinthető ez a három régió. A határvonalaktól 10-10 km széles sávba eső épületek tervezése esetén, a mérnök szabadon megválaszthatja, hogy melyik külső hőmérséklettel kívánja elvégezni a számítást.

Tervezett helyiséghőmérsékletek

A hőszükségletet általánosan 16-24 ºC közötti szobai hőmérsékletre méretezik. A közlekedőkben alacsonyabb, a hálószobákban közepes, a nappali és dolgozó szobában magasabb hőmérséklettel számolunk. Ha a helyiségben sok ablak, vagy külső tér felé néző fal van, akkor ahhoz hogy a hőérzetünk ugyanolyan maradjon, a tervezett léghőmérsékletet növelni kell, a felületek ”hidegsugárzása” miatt. Ha alacsonyabb belső hőfokkal is megelégszünk, akkor kisebb a hőveszteség, így 1 ºC csökkentéssel 5-6 % energiát takaríthatunk meg éves szinten.

Hőszükséglet a méretezéshez

Kazánhoz: A hőszükséglet az az energiaáram, amelyet az épületbe be kell juttatni ahhoz, hogy a kívánt belső hőmérséklet fennálljon. Ha gázzal fűtünk, akkor a kazán teljesítményét úgy kell megválasztani, hogy az éppen meghaladja a kalkulált hőszükségletet.

Hőszükséglet radiátor méretezéséhez: Ha helyiségenként határozzuk meg a hőszükségletet, a hőleadók mérete minden szobában pontosan megválasztható. Ha radiátoros kialakításunk van, akkor a számítások alapján épp a szükséges és elégséges méretű fűtőtest választható ki, elkerülve a túl- illetve alulméretezést.

Szellőzési rendszerek tervezése

Költséghatékony rendszerek az egészségünk szolgálatában

Központi szellőztető rendszerek

Hővisszanyerős vagy központi szellőztető rendszerek kiépítése kiemelten fontos a jól szigetelt épületek esetében, hiszen a levegő minősége kihat az emberek egészségi állapotára, munkavégző képességére és az általános közérzetükre is. Az emberek jobban érzik magukat, ha tisztább levegőt lélegeznek be. Munkájuk hatékonyabb, teljesítményük jobb lesz a munkahelyen, az iskolában, de akár otthon is. Ahhoz, hogy ne nyitott ablak segítségével szabaduljunk meg a benti elhasznált, párás levegőtől és gazdaságosan, hatékonyan jussunk friss levegőhöz, szellőztető rendszerre van szükségünk.

A párásodás hatásai

A kiváló hőszigeteléseknek és a modern nyílászáróknak köszönhetően jelentős energia megtakarítást érhetünk el a fűtési költségek területén. Ami persze hatalmas előnyt jelent. Azonban sok esetben elfelejtkeznek arról, hogy a szigetelés benn tartja az elhasznált, párás levegőt, amennyiben nem gondoskodnak megfelelően a friss levegő utánpótlásáról.

Hogyan befolyásolja egészségünket a megfelelő szellőztetés?

Tudta, hogy egy felnőtt ember megközelítőleg 30 kg (kb. 25 000 l) levegőt lélegez be naponta? Észak-Európában az emberek az idejük több, mint 90 százalékát belső térben töltik. Ezek alapján nem csoda, hogy a szellőztető rendszerek beépítése ma már egyre inkább alapkövetelmény, és az egyre szigorodó építésügyi szabványok és előírások sok helyen kötelezővé is teszik használatukat.

Hogyan működik egy hővisszanyerős szellőztető gép?

A központi szellőztető rendszerek működésének a lényege, hogy a lakóhelyiség vagy a munkatér szellőztetése során a kintről beszívott friss levegőt fűtési szezonban egy hőcserélő egységen keresztül felmelegíti a kívánt hőmérsékletűre, és csak ezután juttatja a helyiségbe.

Nyári üzemmódban az éjszakai hűvösebb kinti levegővel a (hőcserélőt kikerülve) hatékonyan hűthetjük vissza a nappal felmelegedett házunkat. Ez a rendszer rendkívül energiatakarékos és költséghatékony, akár 90-94%-os hővisszanyerési hatásfokkal is képes működni. A hővisszanyerős szellőztető rendszer hatékony működése érdekében fontos a megfelelő szellőztető gép kiválasztása, illetve a teljes rendszer helyes megtervezése, ami nem könnyű feladat.

Gázellátási tervek készítése

Gázszerelési munkálatokat kizárólag a gázszolgáltató által engedélyezett tervek alapján lehet végezni Magyarországon. Gáztervet csak a Magyar Mérnöki Kamaránál bejegyzett szakági mérnök készíthet.

Tervköteles tevékenységnek minősül egy új gáz-fogyasztói rendszer létesítése vagy a meglévő rendszer módosítása, valamit a gázkészülékek égéstermék elvezetésének megtervezésére, azaz kéményméretezés készítésére. Mérnökirodánk vállalja lakossági, és technológiai célú berendezések, gázellátási rendszerek és vezetékek tervezését az elkészített gáztervet a területileg illetékes szolgáltatónál engedélyeztetjük.
TERVEZÉS MENETE
ENGEDÉLYEZTETÉS MENETE

TERVEZÉS MENETE

• KAPCSOLATFELVÉTEL A MEGRENDELŐVEL, A GÁZTERVEZÉSI FELADAT PONTOSÍTÁSA
• HELYSZÍNI FELMÉRÉS
• A GÁZKÉSZÜLÉK ÉS CSATLAKOZÓVEZETÉK GÁZELLÁTÁSI KIVITELI TERVÉNEK ELKÉSZÍTÉSE A 1/2020. (I. 13.) KORM. RENDELET ELŐÍRÁSAI SZERINT
• AZ ÉGÉSTERMÉK ELVEZETŐ RENDSZER MÉRETEZÉSE (KÉMÉNYMÉRETEZÉS)
• GÁZELLÁTÁSI TERVDOKUMENTÁCIÓ FÖLDGÁZELOSZTÓNÁL TÖRTÉNŐ ENGEDÉLYEZTETÉSE.
• AZ ENGEDÉLYES GÁZTERV BIRTOKÁBAN TÖRTÉNHET A GÁZKÉSZÜLÉK TELEPÍTÉSE, MAJD A KIVITELEZETT GÁZHÁLÓZAT ÁTVÉTELI FOLYAMATA FÖLDGÁZELOSZTÓ ÁLTAL
• TECHNOLÓGIA CÉLÚ GÁZKÉSZÜLÉK ESETÉN HASZNÁLATBAVÉTELI ENGEDÉLYEZTETÉS SZÜKSÉGES A TERÜLETILEG ILLETÉKES MŰSZAKI BIZTONSÁGI FELADATKÖRÉBEN ELJÁRÓ JÁRÁSI (FŐVÁROSI KERÜLETI) HIVATALNÁL

ENGEDÉLYEZTETÉS MENETE

Minden esetben a szolgáltatást biztosító gázművekhez kell beadni a tervdokumentációt. Ez történhet postán, személyesen vagy akár elektronikus formában is. A hiánytalanul beadott és a hatályos előírásoknak megfelelő dokumentáció elfogadására törvényileg 15 nap áll a gázművek rendelkezésére. A megfelelő jogosultsággal rendelkező mérnök aki elkészítette a gáztervet vagy akár a tulajdonos is benyújthatja engedélyezési felülvizsgálatra a gázszolgáltatóhoz az elkészült dokumentációt. Ha valamilyen okból nem megfelelő a műszaki tartalom a terv felülvizsgáló bizottságnál, akkor vissza küldik hiánypótlásra, javításra.

FONTOS TUDNI: Amíg a terv nincs jóváhagyva és nincs a kezében a kivitelezőnek a kezében a “pecsétes terv” a gázrendszer kivitelezése nem kezdhető meg.

Víz és csatorna rendszerek tervezése

A közmű bekötésétől a csapolókig tartó vízhálózat teljes rendszerének megtervezését vállaljuk, összhangban az ügyfél igényeivel.

Üzenjen nekünk!

    apartmentenvelope